Badanie kleszcza

Kleszcze występują praktycznie wszędzie: w lasach, parkach miejskich czy ogrodach. Według badań Państwowego Zakładu Higieny ok. 30% kleszczy jest nosicielami boreliozy.

Po ukąszeniu przez kleszcza zaleca się wykonanie badań, dzięki którym można stwierdzić, czy jest się zakażonym boreliozą lub inną chorobą odkleszczową. Jednak na rozpoczęcie diagnostyki często trzeba czekać nawet kilka tygodni. Z tego powodu warto wykonać badanie kleszcza. W ten sposób możemy sprawdzić czy jest on nosicielem patogenów odpowiedzialnych za choroby odkleszczowe, a co za tym idzie - czy mógł nas zarazić.

Dzięki badaniu kleszcza można znacznie szybciej wykryć zakażenie i szybciej rozpocząć leczenie.
Test polega na wykrywaniu w organizmie kleszcza obecności materiału genetycznego patogenów chorobotwórczych metodą Real-Time PCR - bardzo czułego, a co za tym idzie, wiarygodnego testu.

40 DO 70% LUDZI UKĄSZONYCH PRZEZ KLESZCZE NIE MA RUMIENIA WĘDRUJĄCEGO!

Jeżeli ukąsił Cię kleszcz, a mimo to nie masz żadnych niepokojących objawów (zaczerwienie w okolicy ukłucia przez kleszcza, bóle mięśni, złe samopoczucie, stany podgorączkowe), nie znaczy to, że do zakażenia nie doszło. Borelioza rozwija się powoli i jest trudna do zdiagnozowania bez odpowiednich badań laboratoryjnych. Często osoby ukąszone przez kleszcza zapominają o tym fakcie, a rozwijająca się przez lata choroba daje kolejne, niespecyficzne objawy (np. bóle stawów, ogólne złe samopoczucie, problemy z krążeniem).

Nieleczona borelioza jest bardzo groźna – może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań: chorób stawów, serca, układu nerwowego, przewlekłego zanikowego zapalenie skóry, a w ostatnim stadium nawet do przewlekłego zapalenia mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych.

W naszym Laboratorium możecie wykonać badania w kierunku boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych zarówno z krwi, jak i z kleszcza. Zapraszamy do kontaktu pod numerem infolinii: 800 20 60 80.

Dostępne badania:

  • Borrelia burgdorferi sensu lato (borelioza) - 159 zł
  • Panel podstawowy - Borelioza + Wirus Kleszczowego Zapalenia Mózgu - 249 zł
  • Panel rozszerzony -  Borrelia, Anaplasma/Ehrlichia, Babesia + wirus KZM - 359 zł

Materiał do badań: kleszcz
Termin realizacji badania: 3 - 7 dni roboczych

laboratorium genetyczne diagnostyczne DNA
Rex Company S.A. Ogólnopolskie Centrum Genetyki
ul. Robotnicza 32, 53-608 Wrocław
tel. 71 373 56 57, fax 71 359 06 58
e-mail: biuroobslugi@rex.pl
Copyright © Rex Company S.A. Ogólnopolskie Centrum Genetyki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by Contao. Created by: FD studio reklamy

Na skróty: ustalenie ojcostwa, test HPV, test chlamydia, test PCR HCV RNA, badania DNA, diagnostyka medyczna, genotypowanie interleukiny 28b, badanie niepłodności, żółtaczka