BRCA 1 - predyspozycje do raka piersi

Diagnostyka mutacji w genie BRCA 1 

Opis jednostki

Zamów badanie ONLINENowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonu kobiet w wieku poniżej 65 lat. Rak piersi zajmuje tu pierwsze miejsce i z każdym rokiem przybywa zachorowań na ten rodzaj nwotworu. Szczególnie narażone są kobiety w wieku pomenopauzalnym. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce w 2007 roku zanotowano prawie 14 500 nowych przypadków zachorowań na raka piersi, a ponad 5 000 kobiet zmarło z tego powodu. Z kolei rak jajników zdiagnozowano u ponad 3 000 kobiet w Polsce i był on przyczyną prawie 2 500 zgonów.

Uwarunkowania genetyczne oraz diagnostyka genetyczna BRCA1

Gen BRCA1 koduje białko pełniące ważną funkcję w procesie naprawy DNA. Badanie genetyczne mutacji w tym genie pozwala na wykrycie predyspozycji do wystąpienia choroby nowotworowej - raka piersi i/lub raka jajników. Obecność mutacji w genie BRCA1 zwiększa u kobiet ryzyko zachorowania na raka piersi do około 80%, a na raka jajników do około 40%.

Świadomość posiadania mutacji predysponujących do zachorowania na raka piersi i jajnika zmniejsza ryzyko zachorowania z 80% do 10%.


Badanie genetyczne pozwala na wykrycie trzech najczęściej występująch mutacji w genie BRCA1 w populacji polskiej: c.5382insC, c.61C>G i c.4153delA.

Wykrycie mutacji jest wskazaniem do częstszych kontroli i eliminacji innych czynników ryzyka (np. palenie, otyłość).

Badania genetyczne w kierunku BRCA1 powinny wykonać osoby, u których w rodzinie stwierdzono dziedzicznego raka piersi i/lub raka jajników, kobiety chore na raka piersi i/lub raka jajników, a także kobiety rozpoczynające terapię antykoncepcyjną lub hormonalną.

Osoby, które mają wskazania do diagnostyki genetycznej w kierunku mutacji BRCA1 oraz skierowanie na badanie, mogą skorzystać z porady specjalisty, a także skonsultować wyniki badań. Osoby, u których wykryto obecność mutacji w genie BRCA1  powinny zostać objęte specjalnym systemem badań kontrolnych. Pozwoli to również dobrać odpowiednią terapię lekową w przypadku zachorowania na nowotwór.

Pamiętaj! Nie wykrycie mutacji w genie BRCA1 nie jest równoznaczne z brakiem możliwości zachorowania na raka piersi i/ lub raka jajników.

Dostępne badanie – BRCA1

Materiał do badań – wymaz z policzka / krew (EDTA)
Termin realizacji badania: 3 - 15 dni roboczych

laboratorium genetyczne diagnostyczne DNA
Rex Company S.A. Ogólnopolskie Centrum Genetyki
ul. Robotnicza 32, 53-608 Wrocław
tel. 71 373 56 57, fax 71 359 06 58
e-mail: biuroobslugi@rex.pl
Copyright © Rex Company S.A. Ogólnopolskie Centrum Genetyki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by Contao. Created by: FD studio reklamy

Na skróty: ustalenie ojcostwa, test HPV, test chlamydia, test PCR HCV RNA, badania DNA, diagnostyka medyczna, genotypowanie interleukiny 28b, badanie niepłodności, żółtaczka