Chlamydia trachomatis to Gram-ujemna bakteria odpowiedzialna za rozwój nietypowych, trudnych do wyleczenia zakażeń układu moczowo-płciowego.
Objawy infekcji Chlamydia trachomatis bywają podobne do tych, jakie występują przy innych zakażeniach bakteryjnych, stąd właściwe rozpoznanie oraz leczenie chlamydiozy jest trudne i wymaga wiarygodnej diagnostyki. Ponadto zakażenie chlamydią często towarzyszy innym chorobom przenoszonym drogą płciową, dlatego przy diagnozie takich chorób zaleca się zawsze wykonanie badania w kierunku Chlamydia trachomatis.
W diagnostyce chlamydii stosuje się hodowle komórkowe, metody immunoenzymatyczne, hybrydyzacji kwasów nukleinowych i PCR. Diagnostykę opartą o reakcję PCR charakteryzuje wysoka czułość i specyficzność oraz dużo krótszy czas detekcji patogenu w porównaniu do metod hodowlanych. Ze względu na niską czułość i swoistość nie stosuje się testów serologicznych w celu zdiagnozowania chlamydiozy.
Do zakażenia Chlamydia trachomatis dochodzi najczęściej na skutek kontaktu seksualnego z osobą zarażoną. Możliwe jest również przeniesienie bakterii z zakażonej matki na dziecko w czasie porodu.
Objawy infekcji Chlamydia trachomatis bywają podobne do tych, jakie występują przy innych zakażeniach bakteryjnych układu moczowo-płciowego. Chlamydioza objawia się u kobiet ropną wydzieliną z szyjki macicy, często połączoną z dysurią i krwawieniem międzymiesiączkowym. U mężczyzn Chlamydia trachomatis może być przyczyną zapalenia cewki moczowej, jąder, najądrzy, gruczołu krokowego i odbytnicy. U zakażonych noworodków może dochodzić do groźnego w skutkach zapalenia spojówek lub nietypowego zapalenia płuc.
Obok objawowych infekcji bardzo częste jest także nosicielstwo lub bezobjawowe zakażenia, co sprzyja rozprzestrzenianiu się patogenu.
U kobiet nieleczone zakażenie Chlamydia trachomatis może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej, niepłodności lub rozwoju ciąży pozamacicznej. Coraz częściej chlamydię wymienia się również jako przyczynę tzw. reaktywnego zapalenia stawów. Badania wskazują również na związek między chlamydiozą i zwiększonym ryzykiem infekcji HIV.
Dostępne badanie – Chlamydia trachomatis
Pakiety badań:
Materiał do badań – wymaz / mocz
Termin realizacji badania – od 3 do 7 dni roboczych